PROJELER / REFERANSLAR


Askeri

ARTI, MIL-STD-461 standardında tanımlanmış çeşitli EMC testlerinden ve MIL-STD-810 standardında tanımlanmış çeşitli çevresel testlerden geçmiş birçok Güç Dağıtım ve Kontrol Birimi tasarlayıp üretmiştir. ARTI’nın üretim yeteneğine sahip olduğu Güç Dağıtım ve Kontrol Birimleri genel anlamda iki çeşit altında toplanabilir. Aşağıda verilen tabloda, çeşidine göre, birimin sahip olabileceği özellikler özetlenmiştir.


Gerçeklenebilir Özellikler Yüksek Dayanımlı Güç Dağıtım ve Kontrol Birimleri Gelişmiş Akıllı Güç Dağıtım ve Kontrol Birimleri
Endüstriyel / Askeri Sıcaklık Aralığı (-40°C ~ +85°C)
Gelişmiş Sıcaklık Aralığı (-55°C ~ +125°C)
Ticari Ürün Sıcaklık Aralığı (-32°C ~ +85°C)
İşletim Sistemi Gömülü Linux
Çalışmaya Hazır Olması İçin Gerekli Zaman 0 - 1 Saniye İşletim Sistemi açılma zamanına bağlı olarak 10-20 saniye arası
Yalın veya Yoğunlaştırılmış Cihaz İçi Test
Rezistif veya Kapasitif Dokunmaktik Ekran
Sayısal / Analog Veri İzleme (örnek. giriş / çıkış gerilim ve akım değerleri, sistem hataları)
Ethernet Bağlantısı Üzerinden Uzaktan İzleme
LCD Ekran Üzerinden Lokal İzleme
"Bootloader" Yazılımı (Bakım konnektörü üzerinden yazılım yükleme özelliği ile kart üzerindeki JTAG konnektörüne ulaşma zorunluluğu olmadan yazılım güncelleme) Seri arayüz ile Ethernet ile
Bekçiköpeği Zamanlayıcısı
Log Tutma ve Log Yönetimi Hafıza ile Limitli Gömülü Linüx Syslog ve Logrotate servisleri ile
Birden Fazla İzlek (Multithreading) Gömülü Linux ile
"Solid-State" Anahtarlama Kartı Bağlantısı
İzole ve İzole Olmayan PIO Altyapısı
Çeşitli Sensörleri Okuma Yeteneği
Donanım veya Yazılım Tabanlı Geçen Zaman Sayacı
Kaynak Kod Revizyonu Yapmaksızın Konfigürasyon Değiştirme

2015

1. Elmas OLED Sürücü Tasarımı ve Üretimi: Yeni üretimine başlanan OLED’lerin sürülmesi ve kontrol edilmesi için elektronik kart geliştirilmiştir.


2014

1. Hisar-O Güç Dağıtım Birimi Tasarım ve Prototip Üretimi: Orta irtifa hava savunma füze sistemini oluşturan sistemlere ait güç dağıtım birimleri geliştirilmiştir. 2. Serdar Güç Dağıtım Birimi Tasarım ve Prototip Üretimi: Batarya ve şebeke gerilimlerini çeşitli birimlere dağıtan, uzaktan yönetilebilen ve izlenebilen güç dağıtım birimi geliştirilmiştir. 3. Yeni Tip Denizaltı Howler Elektronik Kartı: AC giriş gerilimini, çıkışındaki birimleri beslemek amacıyla farklı frekans ve genlikte AC gerilimlere dönüştüren elektronik kart geliştirilmiştir.


2013

1. EHDM Güç Dağıtım Birimi: Batarya ve şebeke gerilimlerini çeşitli birimlere dağıtan, uzaktan yönetilebilen ve izlenebilen güç dağıtım birimi geliştirilmiştir. 2. Kamera Arayüz Birimi: Askeri nitelikte ethernet anahtarlama birimi geliştirilmiştir. 3. ZPT Güç Dağıtım Birimi Tasarım ve Geliştirme: Batarya ve şebeke gerilimlerini çeşitli birimlere dağıtan, uzaktan yönetilebilen ve izlenebilen güç dağıtım birimi geliştirilmiştir.


2010

1. Leopard Tankı İçin Güç Dağıtım Birimi: Batarya ve şebeke gerilimlerini çeşitli birimlere dağıtan, uzaktan yönetilebilen ve izlenebilen güç dağıtım birimi geliştirilmiştir.2. AGDB Güç Dağıtım Birimi: Batarya ve şebeke gerilimlerini çeşitli birimlere dağıtan, uzaktan yönetilebilen ve izlenebilen güç dağıtım birimi geliştirilmiştir.


2009

1. Alarm Anons Sistemi: MİLGEM ve YTKB projeleri kapsamındaki gemiler için alarm anons sistemi geliştirilmiştir.


2008

1. GSAK Atak Helikopteri Güç ve Sistem Arayüz Kartı Geliştirme Projesi: Batarya geriliminden elektronik bileşenleri beslemek için gerekli gerilimleri üreten, aynı zamanda sistemin dış dünya ile iletişimini (video, ayrık işaretler) sağlayan bir güç kartı geliştirildi.


2007

1. AKYBB ve TGB Güç Kartı Tasarım ve Geliştirme: Batarya geriliminden elektronik bileşenleri beslemek için gerekli gerilimleri üreten bir güç kartı geliştirildi. 2. TT80 Güç Dağıtım Birimi Tasarım ve Geliştirme: Batarya ve şebeke gerilimlerini çeşitli birimlere dağıtan, uzaktan yönetilebilen ve izlenebilen güç dağıtım birimi geliştirilmiştir.


Güç Elektroniği

ARTI elektronik güç elektroniği disiplininde askeri ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan doğrultucular DA/DA dönüştürücüler, eviriciler ve motor sürücüler tasarımı üretiminde tam yetkinliğe sahiptir. Ürünlerimizin büyük kısmı savunma sanayiinde kullanılmakta olup MIL STD 810G, MIL-STD-704, MIL-STD-1275 ve diğer ilgili elektriksel ve çevresel standartlara uygun olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir.

Güç elektroniği uygulama yeteneklerimiz aşağıda özetlenmiştir.

AA/DA Güç Kaynakları (100W-20kW)
AA/DA Batarya Şarj Cihazları
DA/DA Dönüştürücüler
DA/AA Evirgeçler (50W-100kW 50-400Hz)
Komponent Tabanlı SMPS Tasarımı
Yüksek Frekans Trafo, Bobin Tasarımı (Planar Magnetics)
SiC-GaN/FET Kullanımı ile MHz bandında Anahtarlama
Tepe Verimi >99% Dönüştürücü Tasarımı
Analog ve Sayısal Kapalı Döngü Kontrol Yetkinliği
BLDC-PMSM-Asenkron Motor Sürücü Tasarımı (Tork-Hız-Pozisyon kontrolü)

2005

1. Toshiba Elektrikli Lokomotif Modernizasyonu: Lokomotif CER sürücü sistemini oluşturan elektronik kartlar yeniden geliştirilmiştir.


2001

1. P&H Elektrikli Ekskavatör Modernizasyonu: P&H Ekskavatör motor sürücü sistemini oluşturan bazı elektronik kartlar yeniden geliştirilmiştir.


1999

1. Marion Dragline: Marion 8050 Dragline motor sürücü sistemini oluşturan bazı elektronik kartlar yeniden geliştirilmiştir.


1997

1. Marion Elektrikli Lokomotif Modernizasyonu: Marion 191M ve 201M Shovel Ekskavatör motor sürücü sistemini oluşturan elektronik kartlar yeniden geliştirilmiştir.


1996

1. Taşınabilir Veri Toplama Ünitesi Güç Denetimi: Taşınabilir veri toplama ünitesi ve ilgi slip yazıcısının günlük enerji gereksinimini sağlayan bataryalı güç kaynağı geliştirilmiştir


Medikal

Homehoist: 2013 yılında, özellikle beyin felci geçiren hastalar için bütünleyici kaldıraç sistemine sahip tekerlekli sandalye üretimi için, 4 firma ve 2 araştırma enstitüsü bir araya gelerek; AB 7.Çerçeve Programı (FP7) desteği kapsamında Homehoist Projesi geliştirilmiştir. İki yıl boyunca yapılan bilimsel ve ayrıntılı araştırmalar neticesinde, Avrupa standartları ve güvenlik düzenlemeleri ile bütün biyomedikal gereklilikler de dikkate alınarak, 2015 yılının Ocak ayında, ilk prototip ürün üretilmiştir. Ortaya çıkan bu ürün ile; daha bağımsız bir yaşam söz konusu olacağı gibi; aynı zamanda bakıcıların hastaları el ile taşıma yükü ve asansöre duyulan gereksinim azaltılacaktır. Daha detaylı bilgi için http://www.homehoist.eu/ adresini ziyaret edebilirsiniz.


Ot / Vt

1998

1. RS232/RS422/RS485 Çeviriciler: Çeşitli çeviriciler geliştirilmiştir. 2. CDM: Fotokopi makinelerini önceden kredi yüklenmiş akıllı kartlarla kullandıran bir terminal (kullanıcı arayüzü) geliştirilmiştir 3. Doküman Yönetim Sistemi: Akıllı kart okuyabilen bir terminal ve bu terminallerin bağlandığı bir sunucu yazılımı geliştirilmiş ve terminallerin atandığı çok amaçlı yazıcılarda kağıt sarfiyatı izlenmiş, belge güvenliği sağlanmış ve istenen kayıtlar oluşturulmuştur.


Sinyalizasyon

2006

1. Değişken Trafik İşaretleri: Etkin şerit yönetiminin sağlanması amacıyla; LED lambalar kullanılarak oluşturulmuş matris alan üzerinde grafik tabanlı yazı, şekil ve resim gösteren bir sistem geliştirilmiştir.


2004

1. Karayolu: Duran/yürüyen adam, geri-sayıcı gibi çeşitli animasyonlu ve değişken trafik işaretleri geliştirilmiştir.


2002

1. Demiryolu: Yol boyu tren konumlandırma sistemini oluşturan tren konum algılayıcı verici/alıcı birimleri geliştirilmiştir.


Süreç Denetimi

1998

1. Komatsu Kamyon: Komatsu t85-1 ve t85-2 model kamyonların otomatik şanzıman denetleyici sistemleri yeniden geliştirilmiştir.


Referanslar